Çevrimiçi sunuma davet:Zamana Yayılan Afet: Asbest, Moloz ve Enkaz (Aslı Odman), Salı, 4 Temmuz 2023, saat 19:00

Sizleri Aslı Odman‘ın 4 Temmuz 2023, Salı günü saat 19:00’da “Zamana Yayılan Afet: Asbest, Moloz ve Enkaz” başlıklı sunumuna davet etmekten mutluluk duyuyorum.

Bu sunum Haziran ve Temmuz aylarında gerçekleşecek olan “Afette Toplum, Sağlık ve İnsan” çevrimiçi konferans dizisinin bir parçasıdır.

Zoom linki: https://eu02web.zoom.us/j/9259179927?pwd=cXlyVFNIbExyL2Y0NmlnYnAydlRhdz09

Not: Katılım herkese açıktır. Kayıt gerekmemektedir.

Sunum özeti

Bina güvenliği, ve onların üzerinde yükseldiği, imara açılan zeminler ile ilgili bilimsel etütlere uygun yer seçimi güvenliği olmayan mahallerde yaşayan kent sakinleri, bunu ya kendi ya sevdiklerinin canları bedeli ile ödediler. Son derece hukuksallaştırılmış ve teknikleştirilmiş bir alan olan konut / bina üretim alanı, kamu ve özel sektör aktörlerinin ölümcül bir sorumluluk zinciri sonucunda iki yüz bine yakın binayı enkaz veya yıkılması gereken hasarlı yapıya dönüştürdü. Depremin daha enkazın altında kalanları olduğu ilk haftadan itibaren, benzer bir sorumluluk zinciri ve mekanizmalarla afetin zamana ve coğrafyaya yayılmasının şartları oluştu. Deprem bölgesindeki enkaz, hızla moloza dönüştürülmeye ve ihaleleri alan yıkım müteahhitleri tarafından dere yatağı, sulak alanlar, yerleşim alanları yakınları, tarım alanları, meralar, ormanlar, zeytinlikler ve korum altındaki doğal alanlara dökülmeye başladı. Bu sunumda literatürde afet atığı tabir edilen, 200 milyon ton olduğu hesaplanan molozlaştırılmış enkazın her anlamda ‚muhtevası‘ üzerinden doğal afetlerin toplumsal alana yayılmasının şekil, neden ve sonuçlarından bahsedeceğiz. Çoğu zaman da bu sunuma sığanları, deprem öncesi uzun vadeye yayılmış felaketler olarak geniş bir coğrafyada yaşıyor olduğumuzu farkediyor olacağız. Kentsel dönüşümle tüm sokaklara yayılan kanserojen asbest lifleri, ürkütücü bir orana ulaşmış olan çocukların kurşun zehirlenmesi, ‚olağan‘ endüstriyel atık, emisyon ve tarım kimyasallarından dolayı toksiklere bulanan besin zinciri, işçi-halk-çevre sağlığı zincirinde müdahil bilgi üreten bir avuç araştırmacı, doğallaştırılmış bir ölümcül sorumluluk zinciri.

Aslı Odman sosyal bilimci. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor ve İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi kurucu gönüllüleri arasında yer alıyor.  Lisans ve yüksek lisans öğrenimini Viyana’da iktisat ve siyaset bilimleri alanlarında tamamladıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde doktoraya başladı. Yakın tarihli çalışmaları, kar amaçlı üniversite şirketlerine (KAÜŞ) ve gemi inşa ve söküm sanayi, inşaat ve yıkım şantiyeleri, dizi setleri, madenler, tarım gibi çalışma mekanlarından hareketle çevre, kent, halk ve işçi sağlığına karşı işlenen şirket ve devlet suçlarına odaklanıyor. https://mimarsinan.academia.edu/AsliOdman