Çevrimiçi sunuma davet:Depremin Jeofizik ve Sismolojik Değerlendirmesi (Volkan Sevilgen), Perşembe, 15 Haziran 2023, saat 19:00

Sizleri Volkan Sevilgen’in 15 Haziran 2023, Perşembe günü saat 19:00’da “Depremin Jeofizik ve Sismolojik Değerlendirmesi” başlıklı sunumuna davet etmekten mutluluk duyuyorum.

Bu sunum Haziran ve Temmuz aylarında gerçekleşecek olan “Afette Toplum, Sağlık ve İnsan” çevrimiçi konferans dizisinin bir parçasıdır.

Zoom linki: https://eu02web.zoom.us/j/9259179927?pwd=cXlyVFNIbExyL2Y0NmlnYnAydlRhdz09

Not: Katılım herkese açıktır. Kayıt gerekmemektedir.

Sunum özeti

Depremler neden oluyor? Depremler birbirlerini nasıl tetikliyor? Nerelerde deprem tehlikesi arttı? Nerede ne büyüklükte deprem olabileceği nereden biliniyor? Zemin etkisi ile sarsıntı şiddeti ne kadar artıyor? Sarsıntı şiddeti önceden hesaplanabilir mi? Zemin etkisi önceden bilinebilir mi? Ağır bina hasarı ile kötü zemin ne kadar ilişkili? Binaların yönetmelik standartları yeterli mi? Binalar yönetmeliğe göre yapılırsa, hiç hasar almadan büyük bir depremi atlatabilir mi? Şimdi ne yapmalıyız? Bu soruların cevaplarını, 2023 Kahramanmaraş depremlerinden ve dünyadaki diğer depremlerden örnekler vererek arayacağız.

Volkan Sevilgen, Temblor ortak kurucusu ve teknoloji lideridir. Volkan, 2003 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeofizik Mühendisliği bölümünden Mühendis, 2006 yılında ise aynı bölümde yüksek lisansi tamamlayarak Jeofizik Yüksek Mühendisi olarak mezun olmuştur. 2006-2014 yılları arasında ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu’nun (USGS), Menlo Park, Kaliforniya ofisinde çalışmıştır. Deprem tehlikesi ve Coulomb Stres etkileşimi üzerine yaptığı çalışmaları en prestijli bilim dergileri olan Nature, the Proceedings of the National Academy of Sciences ve diğer saygın jeofizik ve sismoloji dergilerinde yayınlanmıştır. Temblor, Amerikan Ulusal Bilim Fonu tarafından 5 kez hibe destekle ödüllendirilmiştir.