Çevrimiçi sunuma davet:”Deprem Haberciliği ve Medya” (Prof. Dr. Yasemin Giritli İnceoğlu), Salı, 6 Haziran 2023, saat 19:00

Haftaya Prof Dr. Yasemin Giritli İnceoğlu’nun 6 Haziran 2023, Salı günü saat 19:00’da “Deprem Haberciliği ve Medya” başlıklı sunumuyla Haziran ve Temmuz aylarında gerçekleşecek olan “Afette Toplum, Sağlık ve İnsan” çevrimiçi konferans dizisine başlıyoruz.

Sizleri davet etmekten mutluluk duyuyorum.

Zoom linki: https://eu02web.zoom.us/j/9259179927?pwd=cXlyVFNIbExyL2Y0NmlnYnAydlRhdz09

Not: Katılım herkese açıktır. Kayıt gerekmemektedir.

Sunum özeti

Deprem haberciliği, halkın deprem tehlikesi konusunda eğitilmesinde, kurtarma çalışmalarının teşvik edilmesinde ve kamuoyu algısının etkilenmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Medya önemli bilgi kanalları olarak hizmet vermekte ve karmaşık bilimsel bilgileri anlaşılabilir bir şekilde aktarma kapasitesine sahiptir. Ayrıca, görüntülerin ve görsel sunumların yıkımın ve insanların çektiği sıkıntıların boyutunu vurgulamadaki rolü de tartışılacaktır. Konuşmada ayrıca sosyal medya platformlarının eş zamanlı iletişim için kullanım olanakları da vurgulanmaktadır. Sonuç olarak konuşma, deprem haberciliğinin zorlukları ve fırsatları ile bu doğal afetlere yönelik kamuoyu tepkisini nasıl etkileyebileceğine dair bir bakış açısı sunuyor.

Prof. Dr. Yasemin Giritli İnceoğlu 1984- 2004 arasında Marmara Üniversitesi’nde görev yaptıktan sonra, 2004’de Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde çalışmaya başlayan İnceoğlu, 2016 yılında emekliye ayrıldı. ILAD, UNESCO ve Amerikan Biyografi Enstitüsü gibi uluslararası kuruluşlara üye olmasının yanı sıra, Columbia Üniversitesine (1994) ve Salzburg Seminerine (2003), Yeni Delhi-Jawaharlal Nehru Üniversitesi Medya Çalışmaları Merkezi’ne (2014), 2017’de Floransa’daki European University Institute’a, 2021 de UCL Birkbeck Enstitüsüne ve son olarak 2022’den beri de LSE (London School of Economics) Medya ve İletişim Bölümünde konuk öğretim üyesi olarak ders ve seminerler vermektedir.


Afette Toplum, Sağlık ve İnsan” çevrimiçi konferans dizisinin tüm bilgilerini bu bağlantıdan da ulaşabilirsiniz: https://www.oiist.org/afette-toplum/